Az asztma kezelése
Az asztma kezelése magában foglalja a kiváltó tényezőkről való oktatást és felismerést, valamint a kezelés rendszeres alkalmazásának szükségességét az asztma tüneteinek jó kontrollja érdekében. Az ún. asztmakiváltók, azaz különféle légúti irritánsok asztmás tüneteket válthatnak ki. Az asztma kiváltó okai minden személynél mások, és a következőket foglalják magukban:
– Allergének a levegőben, például pollen, poratka, penészgomba spórák, háziállatok szőre vagy csótány részecskék
– Légúti fertőzések, például vírusos fertőzések, megfázás
– Fizikai aktivitás
– Hideg levegő
– Légszennyező és más irritánsok, például füst
– Bizonyos gyógyszerek, beleértve a béta-blokkolókat, az aszpirint és a nem-szteroid gyulladáscsökkentőket, mint például az ibuprofén (Brufen) és mások
– Erős érzelmek és stressz
– Szulfitok és tartósítószerek, amelyeket egyes ételekhez és italokhoz adnak, de ide sorolhatók még a garnélarák, szárított gyümölcs, feldolgozott burgonya, sör és bor is
– Gastroesophagealis reflux (GERD), vagyis olyan állapot, amelyben a gyomorsav visszakerül a torokba
Asztma gyógyszerek
Az Ön számára megfelelő gyógyszer számos tényezőtől függ, például az életkorától, a tünetektől, a kiváltó tényezőktől és attól, hogy az Ön esetében mi a legmegfelelőbb a jó asztma kontroll eléréséhez.
A fenntartó megelőző gyógyszerek az asztma kontroll elérésére, míg a rövid hatású szerek a tünetek gyors enyhítésére szolgálnak.
A fenntartó, az asztma kontroll elérésére szolgáló megelőző gyógyszerek csökkentik a légutak gyulladását és duzzadását, ami a tünetekhez vezet.
A rövid hatású rohamoldók (hörgőtágítók) gyorsan oldják a légutak beszűkülését, ami megnehezítik a légzést. Bizonyos esetekben allergia elleni gyógyszeres kezelés is szükséges.
Fenntartó megelőző gyógyszerek az asztma kontroll eléréséhez
Napi rendszerességgel alkalmazandók, és az asztma kezelésének alapját képezik. Ezek a gyógyszerek minden nap kordában tartják az asztmát, és csökkentik az asztmás rohamok valószínűségét. A hosszú hatású gyógyszerek típusai a következők:
– Orális kortikoszteroidok vagy inhalációs kortikoszteroidok: Ezek a gyulladáscsökkentők a leghatékonyabb gyógyszerek a hosszú távú asztma kontroll elérésében. Csökkentik a légutak duzzadását. Lehet, hogy ezeket a gyógyszereket néhány napig vagy néhány hétig kell használnia a maximális hatás elérése érdekében. Szerbiában a budezonid (Pulmicort turbuhaler, Pulmicort Respules) és a ciklezonid (Alvesco) kaphatók. Az inhalációs kortikoszteroidok rendszeres használata segít a jó asztmakontroll elérésében és az asztmás rohamok megelőzésében. Az inhalációs kortikoszteroidok általában nem okoznak súlyos mellékhatásokat. A lehetséges mellékhatások főként a száj és a torok irritációja, valamint a szájpenész fertőzések. Minden belégzés után öblítse ki a száját vízzel, hogy csökkentse a szájban maradó gyógyszer mennyiségét.
– Anti-leukotriének: Ezek a gyógyszerek gátolják a leukotriének hatását, amelyek asztmás tüneteket okoznak. Akár 24 órán keresztül segítenek enyhíteni az asztmás tüneteket. Ezeket a gyógyszereket szájon át kell bevenni. A Montelukast (Singulair vagy Alvokast) kapható Szerbiában.
– Hosszú hatású béta-agonisták (LABA): Ezek a hörgőtágító gyógyszerek megnyitják a légutakat és legalább 12 órán keresztül oldják a beszűkülést. Rendszeresen alkalmazzák a közepesen súlyos vagy súlyos asztma kezelésére és az éjszakai tünetek megelőzésére. Belélegezve csak inhalációs kortikoszteroiddal kombinálva alkalmazzák őket.
– Kombinált inhalátorok: Ezek a gyógyszerek – mint például a budezonid-formoterol (Symbicort), a beklometazon-formoterol (Foster), a flutikazon furoát / vilanterol (Relvar), a flutikazon-propionát / szalmeterol (Seretide) – inhalációs kortikoszteroidokat és hosszú hatású hörgőtágítót (légutakat tágító hosszú hatású béta-agonista) tartalmaznak.
Naponta egyszer vagy kétszer alkalmazandók.
– Hosszú hatású hörgőtágító az antikolinerg szerek csoportjából (Spiriva): Csak súlyos asztmában szenvedő betegeknél alkalmazzák. Ez egy olyan gyógyszer, amely naponta egyszeri használattal 24 órán keresztül oldja a légutak beszűkülését.
– Teofillin: (Aminofillin, Durofillin) nappali tabletta, amely segít nyitva tartani a légutakat azáltal, hogy ellazítja
a légutak körüli izmokat. Nem alkalmazzák olyan gyakran, mint más asztma elleni gyógyszereket, mert számos mellékhatása van, és rendszeres vérvizsgálatot követel.
Gyógyszerek a tünetek gyors enyhítésére
Csak szükség szerint alkalmazzák a tünetek gyors és rövid hatású enyhítésére exacerbáció vagy asztmaroham esetén. Edzés előtt is alkalmazhatók, ha orvosa javasolja.
Ezeket a gyógyszereket inhalálva alkalmazzák, a légutak izmait ellazítva nyitják meg a tüdőt. Gyakran „életmentő gyógyszereknek” vagy „gyors inhalátoroknak” nevezik őket, enyhíthetik a súlyosbodó tüneteket vagy megállíthatják az asztmás rohamot. Perceken belül kezdenek hatni, és hatásuk négy-hat óráig tart. Nem alkalmasak mindennapi használatra.
A lehetséges mellékhatások a remegés és az erősebb szívverés.
Ha ezeket a gyógyszereket gyakrabban kell alkalmaznia, mint ahogy azt az orvos javasolta, az asztmája rosszul kontrollált, ezért feltétlenül forduljon orvosához.
Ide tartoznak az alábbi gyógyszerek:
– Rövid hatású béta-agonisták: Ezek az inhalációs hörgőtágítók percek alatt hatnak, gyorsan enyhítik a tüneteket az asztma súlyosbodásakor. A szalbutamol (Ventolin) ebbe a csoportba tartozik.
A rövid hatású béta-agonisták hordozható kézi vivőgázzal vagy por belégzővel bejuttathatók, olyan gépi porlasztóval, amely finom köddé alakítja az asztma elleni gyógyszereket. Arcmaszkon vagy fúvókán keresztül lélegzik be őket.
– Rövid hatású antikolinerg szerek: Ebbe a csoportba tartozik az Ipratropium, amely gyorsan kifejti hatását és azonnal ellazítja a légutakat, megkönnyítve a légzést. A fenoterol nevű, rövid hatású béta-agonistával kombinálva kerül forgalomba, és ez a kombináció Berodual néven ismert.
Ezek a gyógyszerek enyhíthetik a tüneteit, de ne használja őket, ha a fenntartó kontroll gyógyszereivel jó az asztma kontrollja.
Jegyezze fel, hogy hetente hány belégzést használ ezekből a gyógyszerekből. Ha gyakran alkalmazza őket, forduljon orvoshoz. Lehetséges, hogy az asztma fenntartó kezelésére szolgáló gyógyszeres kezelést módosítani kell.
– Orális és injekciós kortikoszteroidok: Ide tartoznak a Prednisolon (Pronison) és a methylprednisolon (Lemod solu, Urbason), amelyek
enyhítik az asztmában fennálló légúti gyulladást. Orálisan, intravénásan vagy intramuszkulárisan alkalmazzák őket.
Hosszú távú használat esetén súlyos mellékhatásokat okozhatnak, mint például szürkehályog, csontritkulás, izomgyengeség, csökkent fertőzésekkel szembeni ellenálló képesség, magas vérnyomás és egyéb.
– Allergia gyógyszerek: Ezek közé tartoznak az allergia elleni injekciók (immunterápia), amelyek olyan allergiás asztma esetén segítenek, amely nem kontrollálható a kiváltó tényezők elkerülésével. A vizsgálatok bőrtesztekkel indulnak, hogy meghatározzák, mely allergének váltják ki az asztmás tüneteit, majd egy sorozat injekciót kap, amelyek kis adagokat tartalmaznak ezen allergénekből.
Ezeket a gyógyszereket a nyelv alatt vagy a bőr alatt alkalmazzák, általában három-öt éven keresztül. Az allergén injekciója, amelyre Ön érzékeny, fokozatosan gyengíti az immunrendszer válaszát, és idővel elveszíti érzékenységét az allergénekkel szemben.
– Biológiai szerek: Különösen súlyos asztmában szenvedő betegek számára készültek. Kezelőorvosa javasolhatja a biológiai gyógyszeres kezelést, ha olyan asztmája van, amelynek tünetei a fenntartó asztma kontroll gyógyszerekkel nem kontrollálhatók.
Ide tartozik az omalisumab (Xolair), azaz a levegőben található allergének által okozott asztma kezelésére, vagyis allergiás asztmában használt gyógyszerek. Ha allergiás valamire, az immunrendszere antitesteket termel, amelyek számos molekula felszabadulásához vezetnek, amelyek immunválaszt váltanak ki, és a betegség tüneteihez okozzák. Az omalisumab gátolja ezen antitestek hatását, csökkentve az immunrendszer reakcióját, amely allergiás és asztmás tüneteket okoz.
Az omalisumabot injekcióban adják be kettő-négy hetente. 12 éven aluli gyermekek számára nem ajánlott. Mellékhatások nagyon ritkán jelentkeznek. Esetenként ez a gyógyszer súlyos allergiás reakciót (anafilaxiát) okozhat.
A biológiai gyógyszerek közé tartoznak a nem allergiás asztmában használt gyógyszerek is, amelyek gátolják az eozinofilek felszabadulását, érését és hatását, ezáltal csökkentve számukat a szervezetben és mérsékelve a légúti gyulladást. Ezen gyógyszerek közé tartoznak a benralizumab
(Fasenra), mepolizumab (Nucala), reslizumab (Cinqair), dupilumab (Dupixent). A Dupixent még nem található a piacunkon.
A biológiai gyógyszereket más asztma elleni gyógyszerekkel együtt alkalmazzák.
Hörgők hőplasztikája:
Ezt a beavatkozást olyan súlyos asztma kezelésére alkalmazzák, amely inhalációs kortikoszteroidokkal vagy más, az asztma fenntartó kezelésére szolgáló gyógyszerekkel sem enyhül. Nehezen elérhető és nem minden beteg számára alkalmas.
A hörgő hőplasztikája során az orvos elektródával felmelegíti a légutak belsejét. A hő csökkenti a simaizom mennyiségét a légutakban. Ez korlátozza a légutak beszűkülését, ami megkönnyíti a légzést és csökkenti az asztmás rohamok gyakoriságát. A terápiát általában három járóbeteg-látogatás során végzik.
Az asztma kezelésében a fokozatos megközelítés alkalmazandó
A kezelésnek rugalmasnak kell lennie, és a tünetek változásán kell alapulnia. Orvosának minden egyes látogatáskor meg kell kérdeznie milyen tünetei vannak. Az Ön tünetei alapján orvosa módosíthatja a terápiát.
Például, ha az asztmája jól kontrollált, orvosa kevesebb gyógyszert írhat fel. Ha az asztmája rosszul kontrollált, vagy súlyosbodik, kezelőorvosa növelheti a gyógyszeradagot, és gyakoribb látogatásokat javasolhat. Fontos a jó együttműködés a kezelőorvosa és Ön között.
Dr. Sci. med. Kolarov Violeta