Kako lečiti astmu?
Lečenje astme podrazumeva edukaciju o “trigerima” i njihovo prepoznavanje i edukaciju o potrebi redovne primene terapije da bi simptomi astme bili što bolje kontrolisani. Trigeri su tzv. “okidači astme”, odnosno razni iritansi i supstance koje mogu pokrenuti simptome astme. Trigeri astme se razlikuju od osobe do osobe i obuhvataju:
– Alergene u vazduhu, poput polena, grinja, spora plesni, peruti kućnih ljubimaca ili čestica bubašvaba
– Respiratorne infekcije, poput virusnih infekcija, prehlade
– Fizička aktivnost
– Hladan vazduh
– Zagađivači vazduha i iritanti, poput dima
– Određeni lekovi, uključujući beta blokatore, aspirin i nesteroidne antiinflamatorne lekove, kao što su ibuprofen (Brufen) i drugi
– Jake emocije i stres
– Sulfiti i konzervansi dodati nekim vrstama hrane i pića, uključujući škampe, sušeno voće, prerađeni krompir, pivo i vino
– Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB), stanje u kojem se želučana kiselina vraća u vaše grlo
Lekovi za astmu:
Pravi lek za vas zavisi od više faktora kao što su Vaše godine, simptomi, trigeri i šta kod Vas najbolje dovodi do dobre kontrole astme.
Postoje preventivni lekovi za dugotrajnu kontrolu astme i lekovi za brzo otklanjanje simptoma.
Preventivni lekovi za dugotrajnu kontrolu astme smanjuju inflamaciju i otok u vašim disajnim putevima koji dovode do pojave simptoma.
Lekovi za brzo otklanjanje simptoma (bronhodilatatori) brzo otvaraju sužen i otečen disajni put koji otežava disanje.
U nekim slučajevima su potrebni i lekovi za alergiju.
Preventivni lekovi za dugotrajnu kontrolu astme
Koriste se svakodnevno i kamen temeljac su u lečenja astme. Ovi lekovi svakodnevno drže astmu pod kontrolom i smanjuju verovatnoću napada astme. Vrste lekova za dugotrajnu kontrolu uključuju:
–Kortikosteroide koji se udišu ili inhalacioni kortikosteridi: Ovi anti-inflamatorni lekovi su najefikasniji lekovi za dugotrajnu kontrolu astme. Smanjuju oticanje disajnih puteva. Možda će biti potrebno da koristite ove lekove nekoliko dana do nekoliko nedelja pre nego što postignu maksimalnu korist. Dostupni u Srbiji su budezonid (Pulmicort turbuhaler, Pulmicort Respules) i ciklezonid (Alvesco). Redovna upotreba inhalacionih kortikosteroida pomaže u postizanju dobre kontrole astme i sprečavanju napada astme. Kortikosteroidi koji se udišu uglavnom ne izazivaju ozbiljne neželjene efekte. Kada se pojave neželjeni efekti, uglavnom su to iritacija usta i grla i oralne infekcije gljivicama. Nakon svake inhalacije isperite usta vodom kako biste smanjili količinu leka koji ostaje u ustima.
–Modifikatori leukotrijena: Ovi lekovi blokiraju efekte leukotrijen koji svojim delovanjem uzrokuju simptome astme. Pomažu u ublažavanju simptoma astme do 24 sata. Ovi lekovi se uzimaju na usta. U Srbiji dostupan Montelukast (Singulair ili Alvocast).
–Beta agonisti dugotrajnog delovanja (LABA): Ovi lekovi za bronhodilataciju otvaraju disajne puteve i smanjuju otok najmanje 12 sati. Redovno se koriste za kontrolu umerene do teške astme i za sprečavanje noćnih simptoma. Koriste se inhalatorno samo u kombinaciji sa inhalacionim kortikosteroidom.
Doc. dr sci. med Violeta Kolarov